Patsiendile

HAMBAKIVI

Hamba pinnal nähtav hambakatt kõvastub sülje soolade toimel hambakiviks.

Hambakivi moodustub enamasti hammaste vahele ja igemete alla, kust hambaharjaga pole kattu võimalik eemaldada. Hammastele ohtlikum on igemealuse katu kivistumine. Tekib igemepõletik. Kui igemepõletikku ei ravita (hambakattu ja kivi ei eemaldata), hakkab hammaste kinnituskude hävima. Ige irdub hamba küljest, tekivad sügavad igemetaskud, kuhu asuvad elama lõaluud hävitavad pisikud. Tekkiv igemealune kivi kasvab järjest sügavamale hambajuure tipu suunas, kuni hambad hakkavad liikuma ja irduvad lõualuust.

Hambajuureümbrise põletiku ehk parodontiidi puhul lisandub lisaks igemeverejooksule ja ebameeldivale hingeõhule ka igemeturse, mädakolded igemetaskus ning hammaste liikuma hakkamine. Igemepõletikku ja hambakivi teket saab takistada hoides hammaste kõik pinnad katust puhtad. See eeldab lisaks hambaharjale ka abivahendite (hambaniidi, hambatiku või hambavaheharja) kasutamist hammaste vahede puhastamisel.

Hambale moodustunud hambakivi ei eemaldu hambaharja abil!

Juba moodustunud hambakivi eemaldamisega tegeleb hambaarst spetsiaalsete instrumentide abil. Kaugele arenenud igemepõletiku ehk parodontiidi raviks tuleb eemaldada selle põhjustajad. See tähendab, et hambaarstil tuleb lasta eemaldada hambakivi ja siluda hambajuurte pinnad takistamaks pisikute uuesti kinnitumist.

Kui eespool toodud ravivõtted ei too oodatud tulemust või põletik ägeneb uuesti, võetakse appi konkreetsetele haigustekitajatele mõjuvad antibiootikumid. Kalli ja aeganõudva raviga on võimalik hävinud luu asemele kasvatada hambajuure ümber ka uut luud. Harva ostub sügaval asetseva hambakivi eemaldamiseks ja igeme õige kuju taastamiseks vajalikuks kirurgiline operatsioon.